Νίκη για τον Πανγυθεατικό στο Βλαχιώτη {video}

Μεγάλο διπλό για τον ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟ στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη με τον τοπικό Αστέρα με 1-2. Παιχνίδι που διεξήχθει στις 18:00 μιας και το πανέμορφο αυτό γήπεδο διαθέτει προβολείς. Η ομάδα του Γυθείου μπήκε με πάθος

στο παιχνίδι δείχνοντας ότι ήθελε πραγματικά αυτή την πρώτη νίκη στην μεγάλη κατηγορία.Να σημειωθεί οτι ήταν η πρώτη νίκη του Πανγυθεατικού στην Α’ κατηγορία Λακωνίας μετά τη διάλυσή της το 1999.

Το σκορ άνοιξε στο 16′ ο Τίκου με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή.Στη συνέχεια αρκετές φάσεις χάθηκαν εκατέρωθεν ώσπου στο 36′ ο Στρατήγης ισοφάρισε για τον γηπεδούχο Αστέρα. Ήταν μια σύγχυση στην περιοχή του Πανγυθεατικού με τον επιθετικό του Αστέρα να τσιμπάει τη μπάλα και να της αλλάζει την πορεία για να σημειωθεί έτσι το 1-1. Στο 43′ και λίγο πριν από το ημίχρονο ο “δικός μας” Μάρτιν Σουκούλι εξαπέλυσε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή του τερματοφύλακα του Πανγυθεατικού, που τον ανάγκασε σε μια καταπληκτική επέμβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε λίγο νωθρά, όπως άλλωστε μας έχει συνηθίσει ο Πανγυθεατικός. Στο 59′ ο Τσοτσαϊ περνάει την μπάλα στον Γιώργο Σταυρόπουλο ο οποίος μπαίνει στη περιοχή του Συριανού και τον πλασάρει σημειώνοντας έτσι το 1-2. Σκορ που κράτησε μέχρι το τέλος η φιλοξενούμενη ομάδα. Στο 89΄ της συνάντησης ο Ζάχος του Αστέρα Βλαχιώτη, που είχε μόλις εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, υπέπεσε σε παράπτωμα επικίνδυνου μαρκαρίσματος από πίσω, βλέποντας απευθείας την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Παλαμίδα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Βλαχιώτη: Συριανός, Κανέλης (80′ Ζάχος), Σίμος, Κορνέζος (67′ Γκίνης), Κουβούσης Δ., Στρατήγης, Καρακίτσος, Σουκούλι, Ymeri, Μάντης (29′ Κουβούσης Π.), Iorgu

Πανγυθεατικός:  Κιοσέ, Κουβαράκης Ν., Ντεστάκος, Μανουσόπουλος, Σταυρόπουλος (80′ Καμίτσης), Κούρταλης, Κουβαράκης Δ., Τikou (87′ Πλαγιαννάκος), Cocaj, Rumen, Ανδρεάκος

Διαιτητές: Παλαμίδας, Μπούτσαλης, Λεκάκης

Παρατηρητής Διαιτησίας : Δογαντζής

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη