Σπουδαίο δίπλό για το Κάστρο Μονεμβασιάς στο Γύθειο {vd}

Μεγάλο διπλό για το Κάστρο Μονεμβασιάς σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου. Ο αξιόμαχος Πανγυθεατικός ευτύχησε να προηγηθεί στο 21′ με γκολ του Σταυρόπουλου, αλλά το Κάστρο γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Elmazaj

στο 52′ και Μπούμπαλη στο 85′.

Ο νεανικός Πανγυθεατικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 10′ να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Σταυρόπουλος με κεφαλιά κρέμασε τον τερματοφύλακα Λασπά που είχε βγει από την εστία του, αλλά στη γραμμή έσωσε ο Πρωτόγυρος.Στο 21′ ο Κούρταλης κλέβει την μπάλα από δεξία και επελαύνει μέχρι την μικρή περιοχή του Λασπά, οπότε και κόβει την μπάλα στο Σταυρόπουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Κάστρου Μονεμβασίας.Μετά το 1-0 η πίεση από τον Πανγυθεατικό συνεχίστηκε και στο 42′ πάλι ο Σταυρόπουλος, εκμεταλλευόμενος μια σέντρα του Κούρταλη από δεξιά, πλασάρει για να την αποκρούσει δυνατά ο Λασπάς και αφού σε δεύτερο χρόνο ο Σταυρόπουλος ξαναπλασάρει, ο Πρωτόγυρος του Κάστρου διώχνει την μπάλα στη γραμμή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Κάστρο Μονεμβασιάς υπερέχει στην κατοχή και ύστερα από ένα φάουλ που κέρδισε ο Elmazaj στο 52′ έξω από την περιοχή του Πανγυθεατικού, το σκορ γίνεται 1-1 καθώς η εκτέλεση του Elmazaj δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα Κιοσσέ. Η επόμενη μισή ώρα κύλησε με αρκετές φάσεις του Πανγυθεατικού μέσα στην περιοχή του Λασπά και κάποιες αντεπιθέσεις και σουτ έξω από την περιοχή για το Κάστρο. Στο 85′ μετά από μια αντεπίθεση για την Μονεμβασιά, ο 15χρονος Μπούμπαλης μπαίνει στην περιοχή του Κιοσσέ από δεξιά και τον πλασάρει στην κλειστή του γωνία για να γράψει το τελικό 1-2.Ο Πανγυθεατικός προσπάθησε να αντιδράσει στον υπόλοιπο χρόνο που απέμενε για να τελειώσει ο αγώνας και είχε ένα οριζόντιο δοκάρι με τον Tomorri Adriatik στο 89′, μετά από πάσα του Κούρταλη μέσα στην περιοχή και ένα φάουλ έξω από την περιοχή με τον Ανδρεάκο, που κατέληξε σε κόρνερ δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κάστρου.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Δημακάκου, Κολοκούρη, Μανωλακάκη, πολλές όμως οι κίτρινες κάρτες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. 8 και οι περισσότερες για διαμαρτυρία.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Πανγυθεατικός: ΚΙΟΣΣΕ, ILIEV, ΧΡΥΣΙΚΑΚΟΣ Ν, ΚΟΥΒΑΡΑΚΗΣ Ν, ΡΟΥΜΠΑΚΟΣ, ΚΟΥΒΑΡΑΚΗΣ Δ, ΤΣΟΤΣΑΙ, ΤΙΚΟΥ, ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΙΓΝΟΣ, ΚΟΥΡΤΑΛΗΣ

Κάστρο Μονεμβασίας: ΛΑΣΠΑΣ, ΚΩΝΣΤΑΣ, ΤΡΕΣΣΟΣ, ΤΣΑΡΙΚΤΗ, ΚΟΥΦΑΚΟΣ, ΜΑΡΚΟΣ, ΜΠΟΥΜΠΑΛΗΣ, ELMAZAJ, ΤΖΩΡΤΖΗΣ, ΠΡΩΤΟΓΥΡΟΣ, ΜΠΑΡΜΠΑΓΙΑΝΝΑΚΟΣ