Σπαρτιατικός – Καλαμάτα ’80: Σήμερα ο 2ος τελικός!

Στον πρώτο τελικό αγώνα για τα play off του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας Ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η Καλαμάτα 80 επιβλήθηκε του Σπαρτιατικού με 63 – 59 στην παράταση (κανονικός αγώνας 49-49) την Κυριακή 24/5/2015 στην “Τέντα”.

Οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν με ελλείψεις: η ομάδα της Καλαμάτας χωρίς τους Μπάκα, Γκουλούση και η Λακωνική ομάδα χωρίς τον Δημόπουλο (ρήξη πρόσθιου χιαστού) ενώ και ο Μανιατάκος τραυματίστηκε (διάστρεμμα) ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης. Ο Σπαρτιατικός μπήκε μουδιασμένος στο ματς και η ομάδα της Καλαμάτας βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με διαφορά 16 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Σπάρτης αντεπιτέθηκε και με μπροστάρη τον Κάτσαρη  έφτασε  κοντά στη νίκη αλλά η  τελευταία κόρνα  βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 49-49. Ακολούθησε η πεντάλεπτη παράταση όπου η Καλαμάτα 80 με τους έμπειρους Τριανταφυλλόπουλο και Βούλγαρη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Με τη νίκη αυτή η καλαματιανή ομάδα προηγείται με 2-1 (μετρούν και τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος). Πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η ομάδα που θα φτάσει τις 3 νίκες.

Η σειρά των τελικών μεταφέρεται στη Σπάρτη στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης την Τετάρτη 27/5/2015 και ώρα 7:00 μ.μ. Σε περίπτωση νίκης της ομάδας του Δημήτρη Αβδάλα, η Καλαμάτα 80 θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια και θα κερδίσει την άνοδο στη Γ’ Εθνική Κατηγορία ένω με νίκη της ομάδας του Αργύρη Τσώνη ο πρωταθλητής θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα στην Τέντα της Καλαμάτας την Κυριακή 31/5/2015 ώρα 7:00 μ.μ.

Η παρουσία του φίλαθλου κόσμου της Σπάρτης στον αγώνα της Τετάρτης θεωρείται επιβεβλημένη για να στηριχθεί η προσπάθεια των παικτών και του προπονητή της ομάδας  προκειμένου να ξανακερδίσει η πόλη της Σπάρτης και όλη η Λακωνία μια  θέση στις Εθνικές Κατηγορίες του Μπάσκετ.

Καλαμάτα 80 (Αβδάλας): Γκιουρτζίδης 8(2), Τσιγαρίδης, Αλεξανδρόπουλος, Κούτρης 8(1), Βούλγαρης 19, Κοντόπουλος 7(1), Μεντής 2, Τριανταφυλλόπουλος 19(2).

Σπαρτιατικός (Τσώνης): Θεοδωρόπουλος, Μανιατάκος 7, Αργυρούλης 7(1), Κάτσαρης 26(2), Αλεξόπουλος 3(1), Σταθάκος 12, Κουβελιώτης, Κατσούλης 4.

Δεκάλεπτα: 21-9, 32-25, 42-37 49-49, 63-59 παρ.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας – Νάστος